/Zadbaj o bezpieczeństwo dzięki dotacji z ZUS’u
dotacja z zus

Zadbaj o bezpieczeństwo dzięki dotacji z ZUS’u

Ludzie coraz częściej są świadomi tego,  że warto dbać o swoje zdrowie. Przyczyniają się do tego poprzez uprawianie sportu, stosując zdrowa dietę. Niestety często nie pamiętają o tym, że decydującym czynnikiem o ich stanie zdrowia, jest to w jakich warunkach pracują, oraz czy przestrzegają zasad bezpieczeństwa w pracy. Efekty złego przygotowania do pracy i nieprzestrzeganie pewnych warunków odnotowuje się codziennie. Różnego rodzaju wypadki śmiertelne, urazy kończyn, wszelakie choroby zawodowe. Z niektórymi z nich trzeba zmagać się przez całe życie z powodu swojej nieuleczalności.

Według GUS-u najczęstszym czynnikiem przyczyniającym się do wypadku podczas pracy jest nieprawidłowe zachowanie się pracownika.

Zagłębiając się w dane zebrane przez tą instytucje na temat wypadków w pracy widzimy, że tylko w 2014 roku zarejestrowanych wypadków było 88642 . Z czego najwięcej ich wydarzyło się w przetwórstwie przemysłowym (aż 28620). Dane te pokazują, że najczęściej pracownicy doznają urazu, bardzo ważnych dla pracownika fizycznego – kończyn. Urazu kończyn górnych odnosi 44% osób, natomiast kończyn dolnych 34,1%. Przeliczając procenty na liczby wychodzi następująco  39002 oraz 30226 osób.

Aby zapobiec w przyszłości tym wypadkom warto szkolić się na temat bezpiecznego wykonywania swojej pracy pracy. Niezależnie od tego, czy jest to praca w biurze czy  też praca fizyczna.

Idąc na przeciw osobom chętnym poszerzenia swojej wiedzy oraz zwiększenia bezpieczeństwa pracy w swoich zakładach, a nie posiadających za budżetu na ten cel, ZUS wprowadził możliwość dotacji szkolenia z zasad BHP.

Warto podkreślić, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych skierował swoją pomoc szczególnie mikro przedsiębiorcom zatrudniającym do 9 pracowników. Dofinansowuje 90% wydatków przeznaczonych na poprawę bezpieczeństwa higieny pracy gdzie maksymalna kwota w budżecie doradczym wynosi 40 tyś. PLN, a inwestycyjnym 100 tyś. PLN oraz budżecie mieszanym 140 tyś. PLN.

Wartość dotacji doskonale przedstawia poniższa tabela przygotowana przez ZUS.

dotacje z zus
dotacje z zus

Pamiętaj, bez różnicy czy prowadzisz jednoosobowa działalność gospodarcza czy większą firmę warto wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie podczas pracy. Zła pozycja za biurkiem także może nieść za sobą przykre konsekwencje w przyszłości.

Jeżeli jesteś zainteresowany pod tym adresem znajdziesz wniosek o przyznanie dofinansowania 

 

Pamiętaj, iż wniosek należy składać w formie pisemnej na podany niżej adres :

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Departament Prewencji i Rehabilitacji

ul. Szamocka 3, 5,

01-748 Warszawa