/Jak zacząć inwestować na giełdzie
Jak zacząć inwestować

Jak zacząć inwestować na giełdzie

Inwestowanie naszych pieniędzy jest ważnym procesem ich pomnażania. Dzięki niemu, często małym nakładem pracy możemy znacznie powiększyć nasze fundusze. Jeżeli pragniemy pomnażać pieniądze dzięki inwestowaniu na giełdzie papierów wartościowych, nie potrzebujemy znacznej ilości gotówki. Minimalnym progiem finansowym, który jest wymagany do zainwestowania naszych oszczędności jest parę złoty. Inwestowanie pieniędzy na giełdzie, jak wszystko wymaga odpowiedniej wiedzy, dzięki której będziemy w stanie odpowiednio zainwestować nasze pieniądz, w taki sposób, aby ich nie stracić. Wiedza jaką posiądziemy w tym temacie pomoże jedynie zmniejszyć ryzyko inwestycyjne. Warto pamiętać, że posiadając nawet największa wiedzę, będą najlepszym ekspertem, zawsze istnieje ryzyko utraty zainwestowanego kapitału.

1.Czytaj książki i artykuły. Pogłębiaj wiedzę.

Najważniejsze jest, aby mieć jakąkolwiek wiedzę w tym temacie. Nie sztuką jest założyć konto, przelać na nie środki i kupić przykładowe akcje, a następnie przy niepowodzeniu uważać że giełda to wielkie oszustwo. Grunt to dobrze się przygotować.  Należy także pamiętać, iż jest to droga bez końca. Nigdy nie będziemy posiadać wystarczającej ilości wiedzy, by powiedzieć dość.

Książkami, którymi  warto się zainteresować  w temacie inwestowania są między innymi: Inteligentny inwestor  Benjamina Grahama oraz Zawód: Inwestor giełdowy – Alexandra Eldera. Według mnie są dwie pozycje od których warto zacząć ale oczywiście na nich nie skończyć. Po zapoznaniu się ze wspomnianymi książkami, z pewnością znajdziemy kolejne, które pomogą  w poszerzaniu wiedzy w temacie inwestowania na rynku papierów wartościowych. W Internecie znajdziemy dużo pomocnych artykułów, a także dzienniki inwestorów giełdowych, którzy na bieżąco dzielą się zajmowanymi pozycjami na rynku. Obserwowanie decyzji innych inwestorów, z pewnością otworzy nasz umysł na inne strategie inwestycyjne, którzy stosują inwestorzy giełdowi.

2.Podpatruj innych

Tak jak wspominałem w poprzednim akapicie, śledź dzienniki innych inwestorów indywidualnych. Większość z nich zapisuje swoje aktualne inwestycje na prowadzonych blogach. Jednak warto patrzeć na ręce także rekinom rynku. Dlatego obserwuj  aktualne inwestycje funduszy inwestycyjnych, znanych inwestorów takich jak np. Warren Buffett. Obecnie także na YouTube powstają kanały inwestycyjne, na których to gracze zajmują pozycje na żywo, a także przeprowadzają analizy fundamentalne jak i techniczne wybranych spółek, jak i też indeksów.

3.Załóż konto maklerskie demo

Nic nie uczy lepiej niż praktyka. Warto na początku założyć swoje  demo konto maklerskie. Dzięki możliwości inwestowania na realnym rynku giełdowym i podejmowaniu decyzji będziemy w stanie sprawdzić swoją wiedzę, nie tracąc pieniędzy w razie niepowodzenia. Niestety nie będziemy posiadać też zysków, gdy decyzje, które podjęliśmy okażą się zyskowne. Dzięki obracaniu wirtualnymi pieniędzmi, będziemy mogli przećwicz naszą wiedzę jak  też i strategię.  Jeżeli jesteś poczatkujący, nie ryzykują swoimi pieniędzmi.

4.Załóż konto w domu maklerskim

Gdy przećwiczysz swoje decyzje na wirtualnych funduszach i będziesz już gotów, otwórz konto maklerskie, przelewając kilka procent swoich oszczędności. Pamiętaj, aby nigdy nie przelewać całości swoich oszczędności na konto maklerskie oraz nie zajmować pozycji całą posiadaną kwotą. Stosując dywersyfikację zajmowanych pozycji, jeszcze bardziej zmniejszysz potencjalne straty, w przypadku niepowodzenia. Przed założeniem konta maklerskiego uważnie prześwietl oferty wszystkich brokerów, sprawdzając także opinie o ich. Niestety na rynku istnieją nieuczciwi brokerzy, na których należy uważać.

5.Znajdź mentora

Gdy już zaczniesz obracać się w tematyce inwestycyjnej, warto znaleźć swojego mentora, którego będziemy obserwować, a jego sukcesy będą nas motywować to jeszcze większej pracy aby odnosić własne.  Nasz mentor pomoże także w utrzymaniu obranej strategii oraz ścieżki inwestycyjnej. Dzięki czemu może być nam łatwiej w trwaniu w postanowionych decyzjach. Bardzo popularnym mentorem wielu inwestorów jest Warren Buffett.