/Must have wtyczek do WordPress’a
Jak zainstalować WordPress’a

Must have wtyczek do WordPress’a

W systemie WordPress funkcjonalność możemy rozbudowywać dodając wtyczki. To dzięki nim dowolnie możemy  dostosować wygląd  oraz stronę do naszych potrzeb. To dzięki wtyczkom  możemy połączyć stronę z portalami społecznościowymi, aby automatycznie publikować posty z dodaną na stronie treścią, optymalizować grafikę na stronie, dodać formy płatności, dodać slider z zdjęciami, uatrakcyjnić galerie, zapewnić dobrą optymalizacją, jak również zminimalizować niechciane próby logowania.

Jak zainstalować wtyczkę?

Zainstalować wtyczkę możemy na 2 sposoby. Pierwszym z nich jest wybranie z katalogu dostępnych wtyczek (bądź wyszukanie po nazwie). Aby tego dokonać należy z panelu administracyjnego wybrać “wtyczki” – “dodaj nową”. Wyświetli się Tobie  strona z wtyczkami do wyboru posortowane według poleceń,  popularnych oraz ulubionych. Jeśli znasz nazwę pluginu możesz go wyszukać za pomocą wyszukiwarki, która znajduje się w prawym górnym rogu.
Drugim sposobem jest wgranie wtyczki z plików na Twoim komputerze. Pluginy możesz pobrać np. z strony https://wordpress.org/plugins/.
Aby załadować paczkę z pobraną wtyczką należy z panelu administracyjnego wybrać „wtyczki”- „dodaj nową” a nastąpienie nacisnąć przycisk znajdujący się na górze strony – „ wyślij wtyczkę na serwer”. Wyświetli na się strona, na której zostaje nam tylko już wybranie paczki plików z dysku oraz wgranie jej na serwer.
Należy pamiętać, aby nie przesadzać z liczbą wtyczek. Zbyt duża ilość spowolni stronę. Każda wtyczka to dodatkowe pliki do załadowania podczas otwierania strony.
Instalując nasz CMS istnieje część wtyczek, których instalacja jest nieunikniona by nasza strona była dobrze zoptymalizowana.
Dlatego zapraszam do zapoznania się z poniższa listą wtyczek.
Przeczytaj  poradnik o tym jak zainstalować WordPress'a

1.Contact Form 7

Wtyczka służy do wstawienie formularzu kontaktu na stronie. Dzięki niemu użytkownik który, będzie chciał się z Tobą skontaktować może bezpośrednio z strony napisać do Ciebie maila nie znając adresu e-mail. Forma takiego kontaktu zabezpiecza przed botami pobierającymi adresy e-mail.

2. Lockdown WP Admin

Instalując skrypt domyślnie wejście do panelu admina jest możliwe poprzez dodanie do adresu końcówki /admin bądź  /wp-admin. Dzięki temu pluginowi możesz zmienić tą końcówkę na dowolne słowo. Dzięki temu zabiegowi utrudnisz wejście na stronę osobom niepożądanym.

3.Quick Adsense

 
Pozycja ta została specjalnie zamieszczona ze względu na tematykę strony. Wtyczka ta umożliwia nam w prosty sposób  dodawanie reklamy na stronach oraz wpisach. Wystarczy raz wkleić kody reklam oraz skonfigurować miejsce ich wyświetlenie. Po tym zabiegu nie będziesz musiał  już ręcznie wklejać kodu reklamy do tekstu.

4. Captcha on login

Wtyczka zwiększa bezpieczeństwo naszej witryny przed atakami na panel logowania. Plugin wyświetla  captcha podczas logowania, tym samym utrudniając atak.

5. W3 Total Cache

Czas w jakim ładuje się storna jest ważnym czynnikiem zarówno dla botów wyszukiwarki jak i użytkowników. Aby Twoja strona ładowała się szybciej oraz była przygotowana na obsłużenie dużego ruchu należy zainstalować tą wtyczkę. Dodatek ten między innymi zapewni zmniejszenie obciążenia baz danych oraz eliminuje każdorazowe wysyłanie żądania do serwera, aby  pobrać bazę danych. Zabiegi te przełożą się na szybkość twojej witryny.

6.WordPress SEO

Aby Twoja strona była przyjaźnie odbierana przez wyszukiwarki oraz aby ruch ten był wartościowy powinna ona zostać zoptymalizowana pod tym kątem. Możliwość przeprowadzenia takiego zabiegu umożliwia nam ta wtyczka. Dzięki niej ustawimy słowa kluczowe opisy tytułu oraz wiele innych ważnych rzeczy, które sprawią lepsza widoczność w wyszukiwarkach oraz mediach społecznościowych.

7. WP Smush

Często na stronach – w celu urozmaicania treści  jak i zaciekawienie użytkownika – umieszczamy zdjęcia. Niestety elementy te pochłaniając pamięć. Każdorazowe otworzenie strony z nimi powoduje zużycie naszego transferu danych na naszym serwerze jak i konieczność pobrania ich przez użytkownika. W erze mobilności gdzie każdy posiada internet z określonym transferem danych skutkuje to tym że kończy się on w szybkim czasie oraz w przypadku wolnego łączą powoduje długie lądowanie się strony. W trakcie oczekiwania na stronę, czytelnikowi może odechcieć się już wejścia na Twoja stronę. Dlatego warto zainstalować tę wtyczkę. Zredukuje ona rozmiar naszego zdjęcia nie powodując widocznych zmian w jakości. Aby zdjęcia ważyły mniej warto też je zoptymalizować np. korzystając z tego narzędzia – http://www.imageoptimizer.webmax.pl

8. Google Analytics by Yoast

Aby móc lepiej dostosować stronę dla użytkowniku warto wiedzieć jaki on jest , z jakich urządzeń wchodzi na nasza stronę oraz na jakie podstrony wchodzi. Istnieją także inne dane, które pomogą nam na lepsza optymalizacje. Aby je posiadać warto wykorzystać najbardziej rozbudowany darmowy system statystyk jaki jest google analytics. Kod, który zapewni wyświetlenie statystyk na naszej stronie możemy umieścić ręcznie w pliku header bądź za pomocą wtyczki. Wybranie opcji ręcznego dodania kodu wiąże się z koniecznością pamiętania o  ponownym dodaniu go po aktualizacji szablonu, ponieważ jest on wtedy usuwany. Wtyczka ta zapewni nam ciągłość w dostarczaniu statystyk oraz brak konieczności szperania w kodzie i jakiekolwiek jego wklejania. Wystarczy  tylko połączyć  konto z wtyczka na naszej stronie.

9. Wp-optimize

Jak już napisałem przy  poprzednich wtyczkach szybkość ładowania strony jest bardzo ważna.
Aby zwiększyć szybkość działania należy tez zoptymalizować to, co jest pobierane z bazy danych. Często są to rzeczy niepotrzebne jak np. poprzednie wersje wpisów, spamowe komentarze itp.  Za pomocą tej wtyczki usuniesz wszystkie niepotrzebne dane z bazy.
Mamy nadzieję, że powyższa lista pozwoli korzystać z najpopularniejszego CMS’u jakim jest WordPress w sposób bezpieczniejszy, szybszy oraz przyjemniejszy.