/Jak założyć spółkę LTD
Spółka LTD

Jak założyć spółkę LTD

Od początku…

LTD inaczej Limited Company jest brytyjskim odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp.z.o.o.), którą można prowadzić nawet nie będąc rezydentem Wielkiej Brytanii. Rodzaj spółki jest szczególnie ceniony przez przedsiębiorców, a zarazem jednym z najpopularniejszych form spółek. W Wielkiej Brytanii występują też inne formy prowadzenia działalności gospodarczej, którymi są: PLC, LLP, Self Employer, Partnership.
Przed wyborem w jakim kraju założymy naszą działalność gospodarczą należy pamiętać, że Wielka Brytania według rankingów jest na pierwszym miejscu w Europie na najłatwiejsze miejsce do prowadzenia interesów, a 5 na świecie. Do założenia działalności w formie LTD potrzeba zaledwie kilku dni roboczych.

A czy są jakieś zalety?

Oprócz tego, że taką formę działalności gospodarczej możesz założyć w kilka dni, a urzędnik jest pomocny dla przedsiębiorcy jest także wiele innych zalet prowadzenia spółki LTD.

Tak jak jej polski odpowiednik LTD jest osobą prawną, co oznacza, że finanse firmy są odrębne od finansów właścicieli firmy, dlatego właściciele jak i jego wspólnicy nie podnoszą odpowiedzialności finansowej w razie bankructwa firmy, a tracą jedynie tylko to co wnieśli w poczet spółki.

Posiadając tę formę spółki w Wielkiej Brytanii możesz zaoszczędzić na odprowadzonym podatku w bardzo prosty sposób. Na koniec roku podatkowego pobierając dywidendę z wypracowanych zysków jednocześnie redukujesz zysk od którego odliczany jest podatek. Ważną informacją jest też to, że od dywidend nie musisz zapłacić ubezpieczenia.
Aby zarejestrować taką formę działalności gospodarczej wymagana jest minimum  jedna osoba, która musi jedynie pełnić funkcje dyrektora oraz udziałowca – oznacza to, że nie musisz posiadać wspólnika, aby cieszyć się tymi wszystkimi korzyściami.
Kolejną zaletą jest kapitał założycielski, a dokładniej jego brak, ponieważ jest on deklarowany – a do jego wysokości nie ma wymogu, a jedynie do tego aby jeden udział został przyznany.

Konieczność sp. z o.o.

Niestety przy niektórych typach biznesu brytyjska spółka nam nie wystarczy. Czasami będziemy zmuszeni, aby założyć w Polsce spółkę z o.o. aby zgodnie z prawem móc prowadzić swoją działalność gospodarczą. Sytuacjami, w których będziemy musieli to zrobić jest miedzy innymi działalność związana ściśle z miejscem wykonywania działalności np. prowadzenie sklepu, fabryki, magazynu. Wtedy będziemy musieli otworzyć oddział w Polsce i odprowadzać podatek do polskiego urzędu skarbowego.

Wymogu takiego nie ma w przypadku gdy np. prowadzimy sklep internetowy lub sprzedajemy rzeczy niematerialne, w których  miejsce świadczenia usług nie ma znaczenia, dlatego jeżeli zainteresowany jesteś działalnością w e-usługach nie musisz prowadzić oddziału w Polsce.

Pierwszy krok

Teraz, gdy wiesz na co się porywasz i jakie niesie to korzyści, ponieważ wad dla mniejszych spółek raczej nie ma, warto wiedzieć jak założyć taką spółkę.
Na początku zastanów się nad nazwą jaką ma nosić założona przez Ciebie firma. Jest to bardzo ważny punkt podczas zakładania spółki, ponieważ nazwa ta będzie pojawiać się m.in na umowach i przez jej pryzmat przyszli klienci będą ją oceniać. Nazwę spółki można sprawdzić na [tej] stronie.
Drugim etapem, z którym powinieneś się zmierzyć podczas tworzenia swojej spółki LTD jest sposób zarejestrowania. Masz trzy możliwości. Pierwszą z nich jest fizyczne zarejestrowanie firmy w Anglii w Companies House, drugą jest wynajęcie firmy, która za określoną kwotę, (często niewygórowaną) zrobi to za Ciebie. Jest to bardzo korzystne dla osób, które nie mieszkają w Anglii. Dzięki temu mogą poświęcić swój czas na rozwijanie firmy. Trzecią możliwością wymagającą odrobiny czasu, lecz nie zabierająca pieniędzy na bilety, jest rejestracja przez internet. Wystarczy wejść i zarejestrować się na tej stronie. E-mail, o który Cię proszą na tej stronie, nie musi być adresem firmowym. Potrzebny on jest tylko do złożenia wniosku. Na adres ten przyjdzie link aktywacyjny, za pośrednictwem którego wypełnisz wszystkie potrzebne rubryki.

Warto już zawczasu przygotować sobie takie dane jak:
– nazwa jaką chcesz nadać swojej nowej spółce, której dostępność sprawdziłeś pod tym linkiem 
– adres, na który ma zostać zarejestrowana spółka LTD. Ważne jest to aby był to adres brytyjski. Jeżeli takiego nie posiadasz, w internecie znajdziesz mnóstwo ofert. Wystarczy poszukać.
– szczegóły personalne dotyczące dyrektorów i udziałowców  (imię i nazwisko, adres rezydencyjny , narodowość, data urodzenia) – najlepiej mieć przed sobą 2 dokumenty tożsamości dla każdego z dyrektorów i udziałowców, gdyż potrzebne będą dane do potwierdzenia tożsamości w systemie elektronicznym,
– informacje dotyczące kapitału założycielskiego. Będziesz musiał zadeklarować wysokość kapitału zakładowego, rodzaj udziałów oraz podział, jaki będzie pomiędzy akcjonariuszami,
– No i oczywiście pieniądze – to jest 15 GBP za złożenie wniosku, które można zapłacić kartą kredytową lub PayPal ’em.

Gdy to wszytko wypełnisz po uprzednim przygotowaniu, przed tobą zostaje już tylko do 2 dni czekania na zarejestrowanie spółki.
Należy pamiętać, że masz 3 miesięcy. na zgłoszenie nowo założonej spółki do Urzędu Skarbowego – czyli brytyjskiego HM & Revenue.

Zabezpiecz się.

Ważną rzeczą w prowadzeniu firmy jest ubezpieczenie. Warto się chronić dla własnego dobra w razie wypadku. Jest też ono wymagane przez większość firm, z którymi potencjalnie możesz współpracować.
Najważniejszymi ubezpieczeniami są:
– Public liability insurance
– Employers liability insurance
– VAN insurance

Na temat brytyjskiego odpowiednika ZUS będziesz mógł przeczytać w następnym artykule.

Mój bank.

Mając już zarejestrowaną spółkę, należy teraz założyć konto w banku. Jeżeli przy zakładaniu firmy wybraliśmy opcję skorzystania z pośrednika, to raczej nie musimy poświęcać uwagi temu punktowi ponieważ, bardzo często firma załatwi konto za nas.
Jeżeli postanowiliśmy załatwić to sami, krok ten nas nie omija. Najprostszym rozwiązaniem jest pójście do polskiej placówki banku i zapytanie się o konto firmowe dla zagranicznej spółki. Niektóre banki posiadają taką ofertę.
Możemy też założyć konto firmowe w brytyjskim banku. Do otwarcia takiego konta będą potrzebne nam następujące dokumenty: dowody tożsamości wszystkich dyrektorów, potwierdzenie adresu każdego dyrektora (np. rachunek za telefon, rachunek za council tax), oraz dokumenty otwarcia firmy (certificate of incorporation oraz shares certificate).