/Jak zainstalować WordPress’a
Jak zainstalować WordPress’a

Jak zainstalować WordPress’a

WordPress jest darmowym CMS-em, czyli systemen zarządzania treścią na stronie internetowej. Dzięki niemu w łatwy sposób możemy prezentować treść w internecie. System ten jest nieudostępniany na licencji GNU General Public License, dzięki czemu możemy za darmo z niego korzystać oraz dowolnie go modyfikować do swoich potrzeb.
System ten instalujemy na serwerze, który łączmy z domena za pomocą DNS-ów. Jeżeli interesuje Ciebie jak zainstalować wordpress`a to zapraszam do dalszej lektury.
Przeczytaj o darmowej stronie tworzonej krok po kroku

WordPress`a możemy zainstalować na 2 sposoby.

Metoda pierwsze na zainstalowanie WordPress’a
Pierwszym sposobem zainstalowania tego CMS’u jest instalacja poprzez Direct Admin. Instalacje tę możemy przeprowadzić tylko wtedy, gdy nasz Direct Panel udostępnia nam możliwość instalowania zewnętrznych aplikacji.
Aby tego dokonać, zaloguj się na swój Direct Panel. Zazwyczaj na samym dole strony znajduje się odnośnik do zainstalowania dodatkowych aplikacji. Aby zainstalować wybraną przez siebie aplikacje naciśnij hiperłącze “zobacz więcej”. Przekieruje Cię to do podstrony z wszystkimi dostępnymi dla Ciebie aplikacji.
Z listy wybierz WordPress klikając na jego ikonkę. Następnie w górnym prawym rogu naciśnij “instaluj tą aplikacje”.
Wyświetli Ci się strona  związana z konfiguracją oraz dostosowaniem ustawień.
Na początku wybierz domenę na której ma funkcjonować ten system. Jeżeli chcesz aby strona, która będzie zarządzać WordPress ładowała się od razu po wpisaniu samej nazwy domeny pozostaw pole ścieżki puste.

Teraz do wyboru masz wersje systemu oraz język. Wersje ze względu na bezpieczeństwo oraz działanie najlepiej wybrać najnowszą. Wybór język jest Twoim osobistym wyborem. Wybierz ten w którym ma zostać wyświetlony cały system.

Następnie do spersonalizowania masz opcje dotyczące aktualizacji. Najlepiej, aby aktualizacje odbywały się automatycznie wraz z wykonaniem kopi bezpieczeństwa starej wersji –  w razie gdyby poszło coś nie tak –  natychmiastowo powrócić do poprzedniej wersji.
Login, który proponuje system jest trudny do zapamiętania, ale za to zwiększa bezpieczeństwo Twojj witryny. Najlepiej zostawić tę nazwę, bądź wymyślić samemu własną unikatową, trudną do odgadnięcia  dla innych.
Na adres e-mail, który podasz  domyślnie będą wysyłane wszystkie powiadomienia dotyczące strony.
Następnie dla bezpieczeństwa witryny poniższe trzy pola związane z logowaniem się na stronę najlepiej zostawić tak jak są zaznaczone.
 
Teraz doszedłeś do ustawień zaawansowanych. Polecam zaznaczyć opcje powalającą na zarządzanie tymi opcjami.
Pierwsze pole związane jest z bazą danych. Jeśli chcesz, aby system sam utworzył indywidualną dla siebie bazę danych pozostaw te pole tak jak jest zaznaczone. Jeśli chcesz zainstalować do konkretnej bazy danych wybierz drugą opcję podając wszystkie potrzebne informacje takie jak: Nazwa bazy danych, Użytkownik bazy danych, Hasło bazy danych oraz Prefiks tabeli.
Następnie ustal co chciałbyś otrzymywać w powiadomieniach mailowych.
Teraz gdy to ostawiłeś przed samy procesem instalacji zostały tylko ustawienia związane z kopią zapasową. Jeżeli chcesz, aby kopia była przechowywana na Twoim hostingu zostaw te pole zaznaczone tak jak jest. Możesz to zmienić zaznaczając drugie pole. Tutaj do wyboru masz przechowywanie kopii na innym serwerze, którym może być założony do tych celów drop box. Jest to ciekawa opcja pozwalająca odciążyć Twój hosting. Teraz tylko wybierz częstotliwość z jaką mają być przeprowadzane kopie. Jeżeli prowadzisz stronę, na której treści są często aktualizowane, najlepiej  aby backup był przeprowadzany często. Należy wtedy wybrać opcje raz dziennie. Chyba, że informacje są dodawane kilka/kilkanaście  razy na dobę . W takim przypadku warto, aby kopie bezpieczeństwa zostały tworzone  jeszcze częściej.
Po skonfigurowaniu wszystkich ustawień naciśnij przycisk “instaluj”.
 
Jeżeli nie wyskoczył żaden błąd, Twoja instalacja przebiegła pomyślnie. Teraz zostało Tobie zalogowanie się do panelu by dodać treść. Aby tego dokonać po adresie domeny wpisz /wp-admin. przekieruje Cię to do panelu logowania.

2 sposób na to jak zainstalować wordpress`a

Innym sposobem zainstalowania tego CMS’u jest przerzucenie plików przez FTP.
Do tego możemy użyć klientów FTP takich jak FileZilla, bądź Total Commander.  Oba programy są darmowe.
Aby zainstalować WordPress’a ściągnij go ze strony https://wordpress.org klikając w górnym prawym rogu Download WordPress. Po ściągnięciu pliku rozpakuj go.
Gdy już posiadasz pliki WordPressu otwórz swojego Klienta FTP, zaloguj się na swoje konto FTP.

Następnie wybierz miejsce, w którym ma zostać ono zainstalowane. Jeśli  chcesz, aby strona zarządzana przez ten system pojawiała się od razu po wpisaniu adresu Twojej domeny zainstaluj go w folderze public_html. Aby dojść do

Do tego folderu przerzuć pliki, które znajdują się w folderze WordPress.  Gdy wszystkie pliki zostaną przerzucone wejdź nas swoja stronę dodając do adresu końcówkę /wp-admin.
Na samym początku masz do wyboru język, w jakim ma zostać wyświetlony panel systemu. Następnie musisz podać nazwę baz danych, nazwę użytkownika, adres bazy danych oraz prefiks tabel.
Aby podać nazwę bazy danych potrzebujesz zalogować się do phpMyAdmin gdzie utworzysz bazę danych. Następnie jej nazwę wpisz w pierwszym polu konfiguracji. Nazwa użytkownika oraz hasło są to te za pomocą których logujesz się do phpMyAdmin. Adres serwera bazy danych to zazwyczaj localhost. Prefiks tabel zostaw domyślnie.
Po uzupełnieniu powyższych danych pojawi Ci się strona z informacją, że wszystko poszło pomyślnie. Teraz możesz uruchomić instalacje klikając  przycisk “uruchom instalacje”.
Teraz uzupełnij pole takimi danymi jak tytuł strony nazwa użytkownika, hasło oraz adres e-mail. Jeżeli chcesz aby wyszukiwarki widziały Twoją strona, oraz aby mogły dodać ja do swoich wyników zostaw zaznaczona zgodę na indeksacje.
Pamiętaj, aby nazwa użytkownika oraz hasło były trudne i unikatowe. Zwiększy to bezpieczeństwo Twojej witryny. Za pomocą tych danych będziesz się logować do panelu administracyjnego.
Po prawidłowej konfiguracji ujrzysz poniższą stronę. Teraz możesz się zalogować by dodać treść na stronę. Mam nadziję, że dzięki temu poradnikowi, będziesz wiedzieć jak zainstalować wordpress`a.
Sprawdź must have wtyczek do WordPress'a