/Jak stworzyć stronę internetową
Jak stworzyć stronę internetową

Jak stworzyć stronę internetową

W dzisiejszych czasach nawet najmłodsi wiedza już o istnieniu komputerów, internetu oraz stron internetowych. Ochoczo z nich korzystają każdego dnia oglądając bajki czy grając w gry. Dorośli tez wiedzą o istnieniu takiego wynalazku znając go mniej bądź bardziej.

Strony internetowe są niczym innym niż treścią udostępnioną przez innych użytkowników na serwerach. Taka forma dzielenie się informacją niesie ze sobą wiele korzyści. Dzięki niej możemy szybko wymieniać się najnowszymi informacjami, edukować się, kontaktować się z bliskimi oraz zrzeszać się, czy korzystać z serwisów społecznościowych, płacić za dane usługi korzystając z bankowości internetowej oraz korzystać w sposób rozrywkowy np. grając w gry czy też oglądając filmy, które są zamieszczone w wielu serwisach.

Na witrynach internetowych można zarabiać stosując rożnego rodzaju reklamę, płatne treści i tym podobne rzeczy. Zaletą takiej witryny jest to, że może tworzyć ją każdy, ponieważ do stworzenia serwisu w najprostszej wersji nie są potrzebne zasoby pieniężne, tylko chęci.

Dziś w 5 prostych krokach pokażemy Ci jak stworzyć stronę internetową:

1.Wybierz hosting.

 

To na hostingu znajdować się będą wszystkie pliki strony. A to, jaki wybierzesz – zależy od Ciebie i od rodzaju strony, istotne też jest to czy chcesz inwestować w nią pieniądze czy też nie. Jeżeli Twoja strona ma służyć tylko i wyłącznie nauce, bądź sprawdzeniu siebie w pisaniu tekstów – polecamy wybrać darmowy hosting, wraz z którym dostaniesz darmową domenę (czyli adres stron). Wybór taki niesie ze sobą ograniczenie w postaci limitowanego małego miejsca na dysku, limitu baz danych kont mailowych oraz posiadania w nazwie adresu strony dodatku którym jest nazwa usługodawcy np. twojanazwa.wordpress.com lub twojanazwa.cba.pl

Opcja płatna daje większe możliwości. Wybierając tę opcję do wyboru masz serwer wirtualny, serwer VPS oraz serwer dedykowany.

Ten ostatni, tj. serwer dedykowany daje nam sporo możliwości. Wybierając go zwróć uwagę na takie dane techniczne jak: pojemność dysku, liczba pamięci RAM, liczba rdzeni oraz typ procesora, na jakim systemie operacyjnym ma on zostać podłączony oraz o szybkości łącza. W tym przypadku cały serwer ze specyfikacjami jakimi wybraliśmy jest do naszej dyspozycji.

Drugą możliwością jest serwer VPS – jest on czymś pomiędzy serwerem dedykowanym, a wirtualnym, ponieważ specyfikacja jego polega na udostępnieniu nam miejsca na jednym serwerze, który został podzielony na kilkunastu użytkowników. Ustawiania parametrów mamy podobne tak jak w przypadku serwera dedykowanego.

Trzecia i jednocześnie najtańsza opcja  przeznaczona dla użytkowników, którzy chcą prowadzić małe bądź średnie serwisy – jest serwer wirtualny.

Jest on kawałkiem miejsca na jednym dużym serwerze. Tutaj podczas wyboru ofert różnice polegają na wielkości przestrzeni dyskowej, liczbie bez danych, transferze, pojemności oraz ilości kont mailowych i tym podonych rzeczy.
Istotną kwestią, która należy się kierować podczas wyboru miejsca hostingowego jest gwarancja dostępności – dostawca gwarantuje, że będziemy mieli cały czas dostępność do zasobów; zazwyczaj usługodawcy gwarantują 99,9% dostępności. W takim przypadku najlepiej zajrzeć na fora internetowa, aby zdobyć opinie innych o usłudze jaką jesteśmy zainteresowani.

2.Wybierz domenę.

Teraz gdy już wybrałeś hosting pora na kolejny krok – wybranie domeny, czyli nazwę za pośrednictwem której potencjalni użytkownicy będą mogli mieć dostęp do plików, które chcesz im udostępnić. Możliwość wykupu domen oferują wszyscy dostawcy usług hostingowych. Pamiętaj, że domena i serwer nie muszą być wykupione w tej samej firmie. Ponieważ przy wyborze domeny nie ma żadnych parametrów, którymi należy się kierować prócz ceny, kupuj tam gdzie najtaniej. Podpowiedź: przy wyborze domeny nie istnieją żadne wytyczne, dzięki którym zakup będzie przyjemniejszy, użytkowanie będzie lepsze. W tym przypadku istotną rzeczą jest zakup po jak najtańszej cenie. Jeżeli w perspektywie czasu masz zamiar prowadzić stronę pod daną domenę dłużej niż rok sprawdzaj też ceny pod kątem przedłużenia usługi.

3.Wybierz system CMS.

CMS – jest to określenie systemu zarządzania stroną. Jeżeli chcesz w sposób łatwy i szybki zarządzać treścią warto go posiadać. Do dyspozycji masz systemy udostępnione za darmo takie jak WordPress czy Joomla oraz systemy autorskie. Najczęściej dostarczane wraz ze stronami zbudowanymi na zlecenie przez rożnego rodzaju firmy zajmujące się budową stron internetowych.

Zaletami systemów autorskich jest np. to że są one mniej popularne – przez co są mniej narażone na ataki. Ma to także swoje minusy, ponieważ często mogą pojawiać się luki w bezpieczeństwie. W systemach darmowych czuwa nad tym sztab ludzi, którzy co jakiś czas wdrążają aktualizacje oraz na bieżąco dbają o bezpieczeństwo systemu. Wiadomo, że niektóre dziury są trudno wykrywalne, dlatego należy pamiętać, że  nigdy nie mamy pewności co do stuprocentowego bezpieczeństwa.

Systemy otwarte udostępniają też masę darmowych wtyczek. które rozszerzają funkcjonalność sytemu. Takich udogodnień nie mamy w systemach autorskich. Warto wspomnieć, iż z systemów otwartych nie korzystają tylko domowe geeki, ale także duże firmy. Wchodząc na strony często nie zdajemy sobie sprawy, że stoi ona na WordPressie, który staje się coraz bardziej popularnym systemem.

Jeżeli stronę budujemy sami, a nie mamy umiejętności napisania własnego CMS pozostaje nam do zainstalowania system darmowy, który zazwyczaj jest  systemem otwartym tzn. istnieje możliwość modyfikacji jego kodu.

Bezpłatnych systemów zarządzania treścią na rynku jest mnóstwo. Wszystko uzależnione jest od tego, jakie treści chcesz prezentować na swojej stronie. Jeżeli stawiasz na artykuły do Twojej dyspozycji jest m.in Joomla, Dupral, WordPress i wiele innych.

Darmowych systemów zarządzania treściami na stronach internetowych jest mnóstwo. Można je pogrupować w następujący sposób:

Społeczności – jeśli chcesz utworzyć jakąś społeczność do wyboru masz m.in. phpBB, MediaWiki, Elgg.

Zarządzanie treścią w formie bloga, portalu – WordPress, Joomla, PHP-Fusion.

E-Comerce – w przypadku stworzenia sklepu internetowego warto zastanowić się nad PrestaShop.

Zdjęcia oraz pliki – wybór także jest duży w przypadku zdjęć m.in. możesz wybrać Zenphoto, a do hostowania plików System Codiad.

Formularza, sondy – tworząc stronę możesz umieścić ankiety, przydatne będą Tobie takie systemy jak m.in. phpESP, Advanced Poll.

 

Pamiętaj, że zanim umieścisz treść na stronie musisz najpierw zainstalować system zarządzania. Aby tego dokonać masz 2 możliwości. Pierwszą z nich jest naciągnięcie paczki plików z strony i za pomocą programu do FTP przerzucenie tego na Twój serwer. Drugą możliwością, nie dla wszystkich dostępna jest możliwość instalacji przez phpmyadmin (o ile usługodawca naszego hostingu udostępnią nam taką funkcje). W takim przypadku wystarczy tylko wybrać z listę system który nas interesuje i nacisnąć przycisk zainstaluj.

4.Dodaj treść.

Teraz, gdy posiadasz już własną stronę internetowa wystarczy tylko dodać treść, którą chciałbyś zaprezentować innym. Pamiętaj, aby treść, którą dodajesz na swoją stronę była wartościowa, tzn. dostarczała jakąś wiedzę na danym temat czytelnikowi. Nie możesz zapomnieć o prawach autorskich. Mianowicie: to co udostępniasz na swojej stronie nie może być skopiowane z innej, treść musi być unikalna. Dodając zdjęcia pamiętaj o optymalizacji ich rozmiaru pod katem stron www. Im większa pojemność zdjęć i im ich więcej tym dłużej strona będzie się ładować. Skutkować to może tym, że mniej osób wejdzie na twoja stronę. Nie każdy ma szybki transfer danych. Szybkość ładowania stron też jest ważna dla wyszukiwarki Google. Strony dłużej wczytujące się będą na na dalszych pozycjach po mimo dużej liczby backlinków i unikatowej treści.

5.Pokaż się.

Samo stworzenie strony internetowej i umieszczenie na niej treści nie spraw, że na Twojej stronie pojawią się ludzie. Aby tak się stało warto ja rozpromować. Na początku warto dodać ją sememu do indeksowania przez największe wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, czy Yahoo.

Zacznij używać platform społecznościowych. W tym celu załóż fan-page dla swojej strony na takich portalach jak Facebook, Twitter, Google+. Warto też zastanowić się nad kontem na Snapchacie, oraz Instagramie. By umożliwić czytelnikom podzielenie się Twoja treścią zainstaluj wtyczki udostępniania treści.

By zdobyć ruch z wyszukiwarki internetowej warto być w top 3 na wybrane frazy. W tym celu zastanów się nad usługą pozycjonowania. Ważne jest, aby unikać ofert za 19.99 za wybrana frazę na top 1. Oferty takie (bardzo tanie)  zamiast pomóc mogą tylko zaszkodzić. Wartościowe pozycjonowanie stron zaczyna się od kwoty kilkuset złotych miesięcznie. Wszystko zależy od Twojej niszy oraz strategii jaką wybierzesz.

Teraz z pewnością będziesz wiedzieć Jak stworzyć stronę internetową.