/Jak rozliczyć podatek od AdSense
Podatek od AdSense

Jak rozliczyć podatek od AdSense

Odwiecznym pytaniem, które pojawia się pośród tych, którzy zamierzają zarabiać, bądź już zarabiają, swoje pierwsze złotówki za pomocą programu partnerskiego google jest to czy muszę płacić podatek od AdSense. Niestety muszę zasmucić wszystkich tych, którzy liczyli, że swoimi przelewami nie będą musieli się dzielić z fiskusem, po mimo, iż od Google nie wystawia PITów.

JAK ROZLICZYĆ PODATEK OD ADSENSE JAKO OSOBA FIZYCZNA

Podatki w Polsce rozliczać musi każdy, bez znaczenia czy jest to osoba prawna czy fizyczna. Nie ma także znaczenia, czy jest to podatek od wynajmu nieruchomości, czy też pracy na etacie, czy nawet zarabiania na blogu za pomocą AdSense. Aby rozliczyć podatek od swoich reklamowych przychodów powinieneś zsumować wszystkie swoje przelewy jakie otrzymałeś od Google w danym roku rozliczeniowym i sumę tą wpisać w PIT-37 w kategorii innych przychodów. Na tej podstawie jesteś w stanie wyliczyć ile w danym roku będziesz musiał zapłacić należnego dla państwa podatku.

ROZLICZENIE PRZYCHODÓW Z ADSENSE NA FIRMĘ

Drugą metodą rozliczania się z przychodów z AdSense, o ile posiadasz działalność gospodarczą jest wystawianie faktury VAT.

Fakturę warto wystawiać na dzień otrzymania przelewu, na dane: Google Ireland Limited Barrow Street, Gordon House, 1st and 2nd Floor 4 Dublin.

W kwocie brutto wpisujemy dokładnie tyle samo, ile otrzymaliśmy otrzymaliśmy przelewu. W tytule przelewu można wpisać: Eksport usług reklamowych według umowy AdSense. Warto jednak pamiętać, aby było to zgodne z zakresem prowadzonej przez Ciebie działalności.

W przypadku wątpliwości warto zastosować zapytanie do swojego Urzędu Skarbowego, ponieważ każdy urzędnik może inaczej interpretować ten sam aspekt prawny.

CZY MOGĘ NIE ROZLICZYĆ PODATKU OD ADSENSE?

Niestety, rozliczać się z podatków musi każdy obywatel. Niektórzy jednak, próbują zataić swoje przychody. W przypadku rozliczania się z google, nie radziłabym, ponieważ, pieniądze zostają nam przelane na konto bankowe. Prędzej czy później Urząd Skarbowy sprawdzi czy w rozliczeniu z nim jesteś prawdomówny czy też nie.

KIEDY ROZLICZAĆ SIĘ Z PRZYCHODÓW?

Rozliczać się z naszych dochodów, które wypracowaliśmy za pomocą strony internetowej, musimy za każdym razem, nawet wtedy, kiedy suma wypłat ta miesiła się w normach kwoty wolnej od podatku , który na rok 2016 wynosi zaledwie 3091 zł.

Dla wszystkich tych, którzy chcą temat ten przeanalizować w poszukiwaniu wyjść awaryjnych, polecam zapoznać się z interpelacją Ministra Finansów z dnia 5 września 2014 roku dostępną pod tym linkiem -> http://www.mf.gov.pl/documents/764034/2419248/Dz.+Urz.+Min.+Fin.+z+dnia+10+wrze%C5%9Bnia+2014+r.+-+poz.+31+- .

Warto jednak zaznaczyć, że jeżeli dany przychód otrzymujemy regularnie, urząd skarbowy może przyczepić się, iż nosi on znamiona działalności gospodarczej. W takiej sytuacji za nierozliczenie się możesz otrzymać karę za prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej oraz nakaz o wyregulowanie podatku wraz z odsetkami ustawowymi.