/Ile można zarobić na AdSense?
Google AdSense

Ile można zarobić na AdSense?

Zastanawiasz się nad prowadzeniem strony internetowej oraz nad tym czy mógłbyś na niej zarobić? Lub też posiadasz już swoją stronę www i zastanawiasz się w jaki sposób ją spieniężyć? Najlepiej aby przychody były  znacznie  większe od poniesionych kosztów.

W celu zmotywowania się do działania – zainteresowałeś się ofertą AdSense. Jednak nurtuje Cię pytanie: ile trzeba mieć wyświetleń by zarobić miesięcznie najniższą krajowa i na jakiej zasadzie to funkcjonuje? Odpowiedź na powyższe pytania i nie tylko na te znajdziesz w dalszej części artykułu.

Jak działa AdSense?

System reklamowy AdSens polega na tym, iż  w konfiguratorze reklam wybierasz rozmiar reklamy oraz czy reklama ma wyświetlać tekst czy tez reklamy display-owe czy tez może wyświetlać  oba rodzaje . Po wyborze tych ostawień dostajesz unikalny kod który  musisz wkleić w miejscu w którym chciałbyś  aby zostały one wyświetlane. System sam dostosowuje tematykę reklamy  personalnie do danego użytkownika by była ona jak najbardziej atrakcyjna oraz powiązana z Twoją stroną. Na jednej stronie może zostać wyświetlanych jednocześnie 5 jednostek reklamowych.
Dowiedz się jak utworzyć jednostkę do wyświetlania reklamy AdSense.

Ile na tym zarobisz?

System reklam stworzony przez Google płaci za każde klikniecie w wyświetloną na Twojej stronie reklamę.  Koszt kliknięcia w jedną jednostkę reklamową uzależniony jest od tematyki reklamy w jaką kliknie użytkownik. Należy pamiętać, że treść strony także jest brana pod uwagę w procesie doboru reklam.
Stawki te wynoszą od 10 groszy  za reklamę MP3 aż po 4 złote jeśli zostanie wyświetlona reklama z tematyki Forex. Grupą  najlepiej płatnych reklam jest ta związana z tematyką finansów. Kliknięcia w niej wynoszą od 1 aż do 4 złotych bądź nawet więcej. Wszystko uzależnione jest od tego ile reklamodawca  zapłaci za jedno kliknięcie. Tobie przypada aż 67%  tej kwoty.
Pamiętaj iż kwoty podane są wartościami szacunkowymi.

 

To ile zarobisz na reklamie zależy od takich czynników jak:
  • ilości osób które wejdą na stronę oraz nie posiadają adBlock’a-  liczba polskich internatów korzystających z blokowania reklam na stronach internetowych wynosi 28,6% co daje polskim internautom pierwsze miejsce na świecie. Po mimo występowania na rynku wtyczki do blokowania reklam przychody Google z wyświetlania reklam na stronach partnerskich są liczone w miliardach. Ważne jest abyś wejść miał jak najwięcej. Możesz też zadbać  o zwiększenie ilości wyświetlania strony przypadających  na jednego użytkownika, dzięki czemu zwiększysz szanse na klikniecie w reklamę oraz wzbogacisz swoje statystyki.
  • dobre umiejscowienie reklamy  – jest to podstawa dobrego zarobku na reklamach oraz wysokiej konwersji w przypadku umiejscowienia  innych rzeczy na stronie. Musisz pamiętać, że są miejsca na stronie które sprzyjają kliknięciom w reklamę oraz jej zauważeniu. Umiejscowienie elementu sprzedaży w złym miejscu skutkuje niezauważeniem jego przez internautę,  co w konsekwencji rzutuje na Twoich zarobkach. W temacie umiejscowienia reklam ekspertem jest Marcin Kosedowski. Człowiek, który spędził ogrom czasu na badanie pożytecznego umiejscowienia reklam.

Liczymy.

Aby obliczyć ile możesz zarobić na stronach internetowych powstało wiele kalkulatorów. Jednak najbardziej skuteczny jest następujący wzór:

 

PV x CTR x CPC= Twój zarobek

 

PV – oznacza liczbę wyświetleń strony

 

CTR – mówi nam o klikalności w  reklamę. Aby był ona jak największy należy dobrze umiejscowić reklamę. Aby tego dokonać możesz albo komuś to zlecić, bądź samemu testować na swoje reklamie jakie miejsce jest najlepsze. Ze swoje strony mogę polecić górny prawy róg. Ma on największy współczynnik konwersji.
CPC – odpowiada za koszt jednego kliknięcia. Tak jak już wcześniej zostało napisane. Stawka ta zależy od tematyki strony.

 

Odpowiadając na pytanie ile potrzebujesz  mieć miesięcznie wyświetleń strony aby zarobić minimalną krajową:
Zakładamy iż będziesz prowadzić bloga modowego, które ostatnio są bardzo popularne. Stawka za kliknięcie w jedną reklamę średnio będzie wynosić  40 groszy. Reklamę będziesz umiejscawiać na wyczucie dlatego CTR wyniesie 0,5%. Minimalna krajowa na lipiec 2015 wynosi 1750 brutto.

 

PV x 0,005 x 0,40 = 1750
PV x 0,002 = 1750
PV = 1750/0,002
PV = 875000

 

Kwotę minimalnej krajowej specjalnie podaje brutto ponieważ, od kwoty zarobionej na AdSense także należy zapłacić podatek.

 

Aby zarobić tyle samo na mniejszej  liczbie wyświetleń popracuj na umiejscowieniem reklam. U tych co znają się na tym CTR wtedy wynosi nawet 10%.