/Giełda kryptowalut – na co zwracać uwagę
Giełda kryptowalut

Giełda kryptowalut – na co zwracać uwagę

Zanim poczynisz swoje pierwsze inwestycje w kryptowaluty na rynku, warto wybrać odpowiednią giełdę, na której zaczniesz nimi handlować. Jest to bardzo ważna, rzecz, wybierając nieodpowiednią giełdę , możemy narazić się na duże straty wynikające z dużych opłat transakcyjnych czy też nagłego zniknięcia giełdy wraz z Twoimi środkami pieniężnymi. Przeglądając oferty giełd kryptowalutowych warto, abyś zwrócił uwagę na kilka drobnych szczegółów, które zaowocują w przyszłości barakiem nerwów związanych z nagłym straceniem kapitału czy też nerwami.

Forma wpłaty środków

Aby móc zacząć kupować inne kryptowaluty musimy najpierw posiadać środki  na koncie, za pomocą których będziemy w stanie opłacać transakcje. Giełdy kryptowalut oferują kilka form wpłat środków:

– przelewy w tradycyjnej walucie – dzięki czemu będziemy w stanie zasilić swoje konto giełdowe za pomocą złotówek, dolarów czy też euro. Powoli to nam na szybsze dokonywanie transakcji, szczególnie jeżeli zaczynamy od tradycyjnej waluty, takiej jak np. PLN.

– przelew kryptowaluty – aby móc zawierać transakcje musimy przelać daną kryptowalutę.  Jest to idealne udogodnienie dla tych którzy już ją posiadają. Osoby początkujące, na początku muszą zakupić kryptowalutę w kantorze bądź na innej giełdzie, gdzie można zasilać konto tradycyjną walutą. Jeśli jesteś sobą, która trzyma swoje środki pieniężne w kryptowalutach, z pewnością nie będzie to dla Ciebie problemem.

Siedziba giełdy

Ogólnie rzecz biorąc siedziba firmy nie jest tak bardzo ważna, ponieważ transakcje będziemy zawierać drogą elektroniczną. Warto jedna sprawdzić gdzie jest zarejestrowana firma posiadająca daną giełdę kryptowalutową. Pomoże to nam na zniwelowanie ryzyka związanego na natkęnie się na oszustów. Często rejestrują oni swoje firmy w tzw. Rajch podatkowych, gdzie kontrole oraz rejestr nie są restrykcyjne. Obecnie jedyną polską giełdą zarejstrowaną w Polsce ejst BitBay. Spółka ta, posiada swoje biuro w Katwicach, gdzie w każdej chwili możemy ich odwiedzić.

Giełda kryptowalut a prowizje

Konta na giełdach kryptowalutowych zazwyczaj są darmowe. Opłaty pojawiają się w momencie, gdy chcemy zawrzeć transakcje kupna bądź sprzedaży. Aby jak najmniej stracić, warto sprawdzić na początku ile  będzie nam pobierane podczas zawarcia transakcji. Warto pamiętać, że prowizja jest pobierana dopiero podczas zrealizowanej transakcji.

Możliwość lewarowania

Taka opcja umożliwi Tobie na zawieranie znacznie większych transakcji, niż posiadasz kapitału na ich zakup dzięki lewarowaniu. Wart  jednak pamiętać, że im większa lewar tym większa potencjalna strata. Dźwignia finansowa, w przypadku zyskownych transakcji, pozwoli Tobie na jeszcze szybsze pomnożenie kapitału.

Waluty

Prześwietlając oferty giełd, warto zastanowić się jakimi kryptowalutami chcielibyśmy obracać.  Nie wszystkie kryptowaluty występują na każdej giełdzie. Może okazać się, że twoja ulubiona giełda, nie będzie jej posiadać w swojej ofercie.

Giełda kryptowalut a obroty

Jest to bardzo wanny czynnik. Jeśli giełda kryptowalut będzie posiadać bardzo małe obroty, po mimo zakupu i zyskowne dla Ciebie ceny sprzedaży, ze względu na mała liczbę inwestorów na platformie, będzie dla ciebie bardzo ciężko sprzedać. Jednym rozwiązaniem w tym przypadku będzie przelania waluty na inną giełdę, i tam dokonanie transakcji sprzedaży. Warto jednak pamiętać, że w przypadku transakcji przelewu pobierane są prowizje.

Mam nadzieję, że powyższe punkty, pomogą Tobie na podjęcie odpowiedniej decyzji podczas wyboru swojej platformy do obrotu kryptowalutami.