/Anioł Tobie pomoże
Anioł biznesu

Anioł Tobie pomoże

W dzisiejszych czasach wielu młodych ludzi ​(i coraz więcej ​starszych​)​ chciałoby zrezygnować z pracy na etacie i zacząć pracować na własną rękę. Marzy im się aby być panami samego siebie, decydować kiedy i co maja zrobić, a najlepiej​,​ aby ich praca ograniczała się tylko do wydawania poleceń innym.

Niektórzy z nich nie kończą wszystkiego tylko na marzeniach, zaczynają tworzyć. Wtedy to zderzają się z brutalną rzeczywistością​,​ która pokazuje im​, że​ zamiast pracować mniej ​- ​pracują więcej mając mniej wolnego czasu niż mieli poprzednio.

Istotna różnica jest nie tylko w t​ej kwestii..​​​​ ​Wszystko, co teraz uczynią zaprocentuje im na przyszłość​.​ ​I​ch poświęcony czas jest inwestycją w biznes, którą rozbudowują swoją codzienną pracą.
Podczas tej drogi często stają w miejscu​,​ w którym to dochodzą do wniosku​ (w końcu!), że ​czas też jest ograniczony​,​ a do lepszego rozwoju potrzebne są pieniądze. W niektórych biznesach moment ten przychodzi na samym początku​. Na przykład, gdy planujesz zająć się większym przedsięwzięciem​,​ które potrzebuje znacznego zastrzyku gotówki ​by​moc powstać i zacząć się rozwijać w sposób nas zadowalający.

W​ takich decydujących chwilach ​młodzi przedsiębiorcy zastanawiają się skąd wziąć ​zasoby finansowe​ na rozwój. Dróg jest kilka, można pożyczyć od znajomych, rodziny bądź banku, można także znaleźć inwestora indywidualnego​,​ bądź fundusz inwestycyjny.

Aniołem biznesu jest nikt inny niż inwestor indywidualny​. To​ on​,​ pod warunkiem ciekawego pomysłu, który poprzez zainwestowanie kapitału na przestrzeni lat pomnoży wraz z ryzykiem inwestycyjnym może Tobie pomóc w rozwoju Twojego biznesu.

Zastanów się.

Swoją decyzję o nawiązaniu kontaktu z inwestorem indywidualnym zacznij od przeprowadzenia analizy projektu, który chciałbyś zrealizować, a brakuje ​Ci​ środków.

Aby dokonać analizy odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań:
czy do rozwoju koniecznie potrzebne są dodatkowe zewnętrzne środki;
czy nie mogę poprzez mniejsze projekty, które wymagają małych nakładów pieniężnych bądź ich nie potrzebują dojść do potrzebnej kwoty;
jeżeli do zrealizowania projektu są potrzebne pieniądze, to jak szybko one są potrzebne. Czy możesz na nie poczekać jakiś czas;
czy możesz pozyskać kapitał np. biorąc na siebie kredyt konsumpcyjny, który jest nisko oprocentowany;
czy nie masz bliskich, którzy mogliby pożyczyć Tobie pieniądze.
czy posiadasz w rodzinie kogoś , kto mógłby zainwestować w twój projekt, w zamian za udział.
czy potrzebujesz oprócz pieniędzy, fachowej wiedzy i doświadczenia np. jak wejść na rynek zachodni.

I jak?

Jeżeli odpowiadając przed sobą samym na powyższe pytania doszedłeś do wniosku, że jednak potrzebujesz anioła, ponieważ nie masz skąd wziąć znacznej sumy pieniędzy, projektu nie można odłożyć na później, dlatego że wyprzedzi Ciebie konkurencja. Oprócz pieniędzy jest Tobie także potrzebne doświadczenie w danej dziedzinie oraz pomoc przy inwestycji, to możesz spokojnie powiedzieć iż potrzebujesz anioła, bądź po prostu funduszu inwestycyjnego. Ta kwestia należy do Ciebie.

Przygotuj się.

Na spotkanie z inwestorem musisz się przygotować. Nie wypada iść z pustymi rękoma i planem inwestycji głowie oraz stwierdzeniem zarobie na tym miliony.

1.Biznes plan

Każda poważna inwestycja powinna mieć biznes plan. Przygotowując go, sprawdzisz wiele ważnych kwestii Twojego biznesu. Punktami kontrolnymi mogą być np. czy istnieje konkurencje oraz jak wielkim zagrożeniem jest dla Twojego biznesu. Poznając jej słabe strony będziesz mógł udoskonalić swój projekt oraz zobaczyć w jaki sposób możesz zmniejszyć jej negatywny wpływ na Twoje przedsięwzięcie. Zbadasz rynek poznając jakiego produktu oczekuje oraz jaki najlepiej się sprzeda. Pamiętaj produkt, który według Ciebie jest idealny, nie zawsze musi mieć dobrą sprzedasz, wszystko zależny na jakich odbiorców jest ukierunkowany. Dokładnie tez obliczysz na co i ile potrzebujesz pieniądze redukując koszty zbędne. Zbadasz w jakim czasie inwestycje może się Tobie zwrócić. Ważne jest też aby przeznaczyć środki na promocje, ponieważ dobry produkt to nie wszystko, trzeba go jeszcze sprzedać. W dobrym biznes planie punktów na które projekt ma być przygotowany jest znacznie więcej. Warto każdy przerobić badając i opracowując dogłębnie.

Gdy już napisz plan swojego biznesu, miej go zawsze przy sobie, nigdy nie wiadomo na kogo natrafisz w ciągu swojego dnia. Potencjalnego inwestora możesz spotkać wszędzie. Jeżeli nie jego to na pewno osobę, która może Tobie pomoc w inwestycji.

2. Prezentacja

Teraz gdy masz zebrane wszystkie potrzebne dane, przy ich wykorzystaniu stwórz prezentacje przedstawiającą wszystkie najważniejsze dane.

Biznes plan inwestor może przeczytać sobie sam w domowym zaciszu. Gdy nadejdzie moment spotkania licz się to jak zaprezentujesz swój pomysł na zarobek. Warto zapamiętać kluczowe dane by powiedzieć je tak by druga osoba zobaczyła że się na tym doskonale znasz i wszystko masz opanowane. Zastanów się się nad ciekawą formą prezentacji, tak by nie była ona standardowa. Dużo osób robi ją w postaci slajdów. Bądź innowacyjny, twój przyszły inwestor na pewno to doceni, po mimo iże dla niego najważniejsze jest to by nie stracić i jak najwięcej zarobić.

3. Produkt

Jeżeli to możliwe, staraj się przygotować jakieś fundamenty pod produkt. Jeżeli to ma być np. serwis internetowy, przygotuj wstępnie jego system, tak aby inwestor mógł zobaczyć jak to działa i wiedział w co inwestuje. Zazwyczaj same dane nie wystarczą, lepiej dotknąć, popatrzyć jak działa.

W przypadku czegoś fizycznego zbuduj prototyp, niech to ie będzie tylko szkic bądź makieta. W przypadku każdego produktu zawsze znajdzie się rozwiązanie, które sprawi iż będzie go można lepiej spotkać.

 

Masz już wszystko przygotowane.

 

 

Gdzie znaleźć Anioła?

Swojego potencjalnego inwestora możesz szukać wszędzie. W internecie są stworzone specjalne platformy zrzeszający pomysłodawców inwestorów.
Warto zajrzeć na takie strony jak:
http://www.amberinvest.org/pl/
http://www.aniolybiznesu.org

Patrząc na definicje Anioła biznesu jako na osobę, która posiada wolną gotówkę do zainwestowania oraz ma wiedzę oraz doświadczenie w danej dziedzinie, warto też poszukać inwersora w spółkach w zbliżonej branży do Twojej, gdzie produkty , które oferujecie nie są sobie konkurencyjne.

Odwiedzaj, także panele dyskusyjne związane z Twoją branżą, warsztaty uczące jak zaprezentować się oraz jak trafić do inwestora. Na takich spotkaniach, także może znaleźć się osoba, która będzie zainteresowana Twoim projektem.