/5 sposobów na to jak zyskać czas
Jak zyskać czas

5 sposobów na to jak zyskać czas

Codziennie spotykamy się z wieloma czynnościami, które musimy wykonać a jesteśmy ograniczeni przez czas.  Szczególnie uciążliwe jest to dla tych, którzy postanowili zacząć pracować w domu. Często po rezygnacji z pracy na etacie, w której zawsze ktoś pilnował naszych zadań i wyznaczał nam  nowe zadania, obowiązki – trudno jest się przestawić na tryb samodzielnego planowania czasu pracy, a jeszcze trudniej uzyskać perfekcję i zmienić go w czas efektywny.

Według badań CBOS’u na temat wolnego czasu, z roku na rok  Polacy maja coraz więcej czasu wolnego, ale jeśli chodzi o jego ilość jest to nadal mało (tylko 4 godziny i 39 minut).

Jeżeli chcesz  robić rzeczy efektywniej i poświęcać mniej czasu na prace, zaś więcej na odpoczynek wciel w życie 5 poniższych, które Ci w tym pomogą.

Aby zwiększyć swoją efektywność w ciągu dnia, zastosuj się do poniższych zasad.

1. Stwórz listę 

Aby zyskać dodatkowe minuty (a nawet godziny!), które marnujesz w trakcie dnia na zbędne rzeczy – spisz wszystkie zadania, które masz wykonać danego dnia.

Taka lista spowoduje, że poprzez skreślanie z listy wykonanych czynności niczego nie zapomnisz i wykonanie ich zajmie Tobie o wiele mniej czasu.

2. Licz swój czas

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego ile czasu przeznaczamy na dane czynności w ciągu dnia. Warto poświecić jeden bądź kilka dni na spisanie każdej  czynności, której poświęcamy czas by dokładniej wiedzieć ile ona nam zajmuje. Wyniki, które otrzymasz mogą być zaskakujące. Dzięki nim przeanalizujesz, które czynności mógłbyś robić szybciej, a które można by było połączyć z innymi. Np. jedzenie obiadu z oglądaniem ulubionego filmu bądź przeglądaniu wiadomości w internecie.

3. Łącz

Aby  twoje działania stały się bardziej efektywne zacznij łączyć pewne czynności z sobą. Wiadomo przecież, że niektóre codzienne czynności nie wymagają tego, aby wykonywać je oddzielnie. Do nich mogą zaliczać się np. jedzenie śniadania i sprawdzanie poczty, jazda komunikacją miejską i czytanie książki, oglądanie telewizji i prasowanie oraz wiele, wiele innych.

4. Wyeliminuj zjadacze czasu

Żyjemy w czasach, w których staramy się tworzyć rzeczy mogące nam pomóc uzyskać więcej czasu. Przykładem może być pralka, zmywarka, coraz szybsze auta, smartphony. Niestety  wraz z zyskaniem dodatkowego czasu produkujemy zjadacze go. Przykładami na takie rzeczy może być telewizor z masą głupich, bezwartościowych programów. Internet, który może wydawać się narzędziem bardzo przydatnym też ma jest pijawką, która wysysa czas. Prym wiodą serwisy z obrazkami, memami – które niektórzy mogą przeglądać godzinami, bądź portale społecznościowe , które uzależniają nas od sprawdzania setnego zdjęcia nowego bobasa, zdjęć śniadania, obiadu, kolacji czy dwunastu ujęć swojej twarzy, każde obowiązkowo z tym samym grymasem ust!

Warto poprzez kontrolowanie swojego czasu sprawdzić jakie rzeczy są najbardziej czasochłonne i które nic nam nie dają. Dzięki czemu będziesz wiedział co wyeliminować w ciągu swojego dnia by nie brakowało Tobie czasu na rzeczy ważniejsze.

5. Ustal priorytety dnia

Nie wszystkie zadania są ważne. Niektóre czynności wymagają, aby wykonać je od razu, bo są ważniejsze. Inne  zaś mogą poczekać np. na koniec dnia, bądź po prostu na inny termin. Ważne jest abyś nie odwlekał tych punktów na swojej liście, które są mało ważne, przesuwanie ich na dalszy plan, może spowodować późniejsze nawarstwianie się, które może przynieść Tobie tylko niepotrzebny stres. Układając listę priorytetowych zadań zapamiętaj aby te trudniejsze, wymagające więcej czasu także dać jako pierwsze w kolejności.

5+. Zacznij zlecać zadania innym

Po wielokrotnym przerobieniu powyższych pięciu punktów jeżeli  masz tyle pomysłów, że 24 godziny to za mało dla jednego człowieka by wszystkiego zrobić, zastanów się na oddelegowaniu niektórych zadań związanych z pracą dla innych osób. Dzięki czemu zyskasz cenny czas, który będziesz mógł spędzić na odpoczynek, hobby bądź też przeznaczyć go dla swojej rodziny.